Knjižnica Ivančna Gorica je v četrtek, 7. maja 2026, v sodelovanju z Osnovno šolo Stična gostila priljubljenega pisatelja in upokojenega odvetnika Igorja Karlovška. Literarno srečanje je v amfiteatru pri šoli pritegnilo okoli sto učencev 6., 7. in 8. razredov, ki so v letošnjem šolskem letu uspešno opravili bralno značko. Dogodek je bil odprt tudi za širšo javnost.
Pogovor je tekel o pisateljevem življenju, ustvarjanju in knjigah, pri čemer so z vprašanji aktivno sodelovali učenci matične šole pod mentorstvom Andreje Robek Perpar ter učenci Podružnične šole Višnja Gora pod mentorstvom Petre Rus Mušič. Mladi novinar s podružnice Leon Ključevšek je z gostom opravil kratek intervju. Dogodek sta z glasbenima točkama obogatili učiteljica Suzana Kolšek in učenka Eva Selko, povezovala ga je knjižničarka Janja Ambrožič.
Igor Karlovšek je zbranim mladim bralcem najbolj znan po pustolovskih serijah knjig Ognjeno pleme in Ognjeni trije. Na vprašanje o sporočilu serije Ognjeno pleme je poudaril, da želi mlade spodbuditi, da bodo ponosni na slovenski jezik, državo in mir, ki ga imamo. Dodal je še, da ga že od otroštva spremlja bujna domišljija, zato mu idej za zgodbe nikoli ne zmanjka. Sicer je s pisanjem začel zelo zgodaj, svoj prvi roman je napisal že pri petnajstih letih. V svojih mladinskih delih, kot so Mojca, Matej, Teci!, Preživetje, Čez modro črto, Tujka idr., pogosto odpira teme odraščanja in izzivov mladih. Za roman Gimnazijec je prejel tudi nagrado večernica.
Piše tudi knjige za odrasle (Bahamski dokument, Sodišče, Odvetnik, Samo domov me pelji), v katerih obravnava družbeno aktualne teme. V seriji zgodovinskih romanov Zdravnica, doslej sta izšli knjigi z naslovoma Anatomija želje in Barve svobode, se je preizkusil v pisanju zgodovinskega romana za odrasle.
Pisatelj je publiki zaupal tudi nekaj zanimivosti iz osebnega življenja. Veliko časa namenja vrtnarjenju, kjer mu največ preglavic povzročajo polži, voluharji in bramorji. Je navdušen ribič, čebelar, ljubitelj pohodništva, športa in potovanj; z ženo Marijo sta doslej obiskala že 75 držav. Mladim bralcem je ob zaključku namenil preprosto, a iskreno sporočilo: »Imejte se fajn!« Na koncu literarnega dogodka, ki smo ga organizirali knjižničarji splošne in šolske knjižnice, so učenci prejeli pohvale za uspešno opravljeno bralno značko.
Besedilo: Janja Ambrožič
Fotografije: Anže Grabeljšek, OŠ Stična











